Ahojte,
chcela by som sa s vami podeliť o moje experimentovanie s alkoholovými farbami na sklo, ktoré nájdete v ponuke hobbyshop-u ako číre aj vo verzii s trblietkami. Čo som o týchto farbách zistila? Ich výhodou je rýchle schnutie a v prípade použitia na výrobu svietnikov aj priehľadnosť. Pozor treba dať na stekanie. Treba si to určite trochu nacvičiť, aby farby nebolo ani veľa ani málo. Správajú sa podobne ako lak na nechty. Ak potrebujete trochu farby pridať alebo ubrať, urobte to hneď alebo po úplnom zaschnutí, aby ste sa vyhli zvrásneniu, nerovnostiam a fľakom. Ideálne by bolo maľovať aj sušiť ich vo vodorovnej polohe.
Ja som ich skúšala na dva spôsoby. Pri prvom som na očistený a odmastený pohár, fľašu či džbánik najprv namaľovala predpokladaný motív ( listy, domčeky, balóny…) a až potom som kontúrovacou farbou zvýraznila detaily.
Tento spôsob je menej náročný na čas pri výrobe (čas schnutia je rovnaký), ale aj menej presný lebo farby nedržia líniu a jemne jedna do druhej zatekajú. Mne sa, ale tento spôsob páči a línie dokreslené na záver kontúrami sú čisté a hrubé len tak ako sami chceme. Kontúry maľujeme až po čiastočnom zaschnutí farieb ( stačí 20 -30 min.). Dávame pozor, aby sme si maľbu nerozmazali prstami lebo aj keď už na dotyk nelepí je mäkká a ľahko sa rozmaže.
Druhý spôsob bol opačný. Teda najprv kontúra. Nechať zaschnúť. Môže sa sušiť aj fénom. Potom do zvolených tvarov napúšťať farbu. Tiež treba veľký pozor dávať na stekanie farby. Aj napriek tomu, že kontúry, ak sú dosť hrubé, farbe zabránia vytiecť z línie. To je aj hlavnou výhodou tohto postupu. Vyfarbovať jednotlivé dieliky môžeme podľa vlastnej chuti a fantázie bez toho, žeby sa susedné farby akokoľvek premiešali. Nevýhodou je, že farba sem tam pozateká aj na kontúry a nevyzerá to pekne.
Dá sa to vyriešiť aj tak, že obrysy najprv okontúrujeme len jemne, vymaľujeme vnútro a nakoniec ich ešte raz zvýrazníme. Vtedy je pekný motív aj zvnútra nádoby lebo krásne vidno kontúru z jednej aj druhej strany. Najjednoduchšie však je mať vzor rozdelený na menšie časti a farbu do nich vnášať opatrne.
Riešením je aj použitie čiernej kontúry lebo na nej inú farbu nevidno. Treba určite vyskúšať a vybrať si spôsob, ktorý komu vyhovuje.
Alkoholové farby nie sú vypaľovacie. Po 24 hodinách by mali byť úplne suché. Nimi zdobené predmety môžete umývať ručne vo vlažnej vode. Ja ich používam na výrobu ozdôb, dekorácii a darčekov a nie na predmety dennej potreby ako sú poháre, šálky a taniere. Ak si chcete touto technikou ozdobiť riad, použite radšej vypaľovacie farby na sklo a porcelán, ktoré sú po vypálení v rúre alebo mikrovlnke vodeodolné.
Kým budete čakať na balíček s farbami, môžete si sklo zatiaľ ozdobiť napríklad aj takto.
Poháriky od horčice, ktoré som chcela použiť ako svietniky na adventný veniec na terase lebo mačky… som zamrazila kúskami bieleho ryžového papiera. Môžete použiť aj kúsky, ktoré bývajú na vzorovaných papieroch po okrajoch a medzi obrázkami. Ja si ich odkladám už roky, lebo ani zrnko nazmar a to sa ešte na niečo zíde 🙂 veď to poznáte. Kúsky som na poháriky ponaliepala bezfarebným akrylovým lakom, použiť môžete aj lepidlo na dekupáž. Na mrazivú ozdobu som použila jemnú čipku, celé dvakrát prelakovala a hotovo.
Príjemné chvíle pri sklenom čarovaní…
El.
Pridaj komentár