29. 9. prišla do Slovenskej Ľupče lektorka Beata z Poľska, aby nás naučila urobiť transfer obrázka tajomnej dámy na plátno a vyzdobiť drevenú škatuľku v podobe knihy.
S Beatou Woskowiak ste sa mohli zoznámiť prostredníctvom rozhovoru v letnom čísle Magazínu Hobbynews, ktorý si môžete prečítať aj TU. Pre mňa osobne, je Beata TOP lektorka, ktorá pozná množstvo techník. Je pohodová, nemá problém znovu niečo ukázať, zopakovať, pomôcť všetkým účastníkom kurzu, odkontrolovať, či všetci chápu a či sa im darí. Je to veľká profesionálka, vždy maximálne pripravená. Okrem toho má zmysel pre humor a na jej kurzoch je po celý čas dobrá nálada.
Začali sme kurzom Obraz, pri ktorom sme použili techniku transferu a efekt hrdze. Obrázok dámy sme si najprv vystrihli z papiera. Na transfer sa dá použiť akýkoľvek čiernobiely obrázok vytlačený na xeroxovej tlačiarni. Dobré je, ale nechať obrázok 3 dni odstáť.
Prv než sme obrázok preniesli na plátno, ešte sme plátno vylepšili nanesením prime farby. Neurobili sme to štetcom, ale tupovacou špongiou. A tak to bolo hotové raz dva.
Keď nám farba na plátne vyschla, natreli sme transfer gel od Stamperie.
Ale nie na celú plochu plátna, len v tých miestach , kde sme sa chystali prilepiť obrázok. Trochu gelu pomimo samozrejme nevadí, dá sa to neskôr utrieť. Obrázok dámy sme si položili na hladký euroobal, ktorý sme predtým rozstrihli. Transfer gel sme natreli aj na obrázok, a natretou stranou sme ho priložili na plátno. Dobre sme ho popritláčali, tak aby neostali žiadne bubliny. Obrázok sme následne sušili fénom. Približne 2 minúty sme sušili a dve minúty nechali postáť a to sme zopakovali 4-krát.
Potom prišlo na rad šuľkanie. Papier sme navlhčili a šuľkali ho dole, kým sme sa neprepracovali k obrázku. Skončili sme so šúľkaním vtedy, keď sme pod prstami cítili akoby pogumovanú plochu.
Okolie obrázku dámy sme natreli akrylovými farbami. Dámu sme zafixovali voskom. Cez šablónu sme naniesli heavy body gel, ktorý mal symbolizovať krídla.
Ešte pred zaschnutím gelu sme si rozmiestnili kovové prvky, ktoré sme tiež prilepili heavy body gelom a na okolie sme naniesli pieskovú pastu. Dosypali 3D gulôčky.
Potom prišiel na rad železný prášok, na ktorý sme pokvapkali modrú vodičku – činidlo, aby nám vznikol efekt hrdze. Tento produkt sa predáva spolu. Vodička so železným práškom začne reagovať okamžite, ale konečný efekt hrdze sa ukáže až za niekoľko dní. Prášok a vodičku sme aplikovali na obraz niekoľko krát.
Obraz sme pretreli bitumom z Judei (aj dámu) a kde sme to chceli mať viac presvetlené, tam sme to utreli vlhčiacimi utierkami a voskom.
A čo nám z toho vzniklo? Na konečný výsledok sme si museli počkať 3 dni.
Tu je ukážka detailu obrazu z fotografie v deň kurzu a potom po troch dňoch.
Vidíte ten rozdiel? Akým procesom prešiel?
Efekt hrdze sa dá použiť na rôzne predmety, ktoré budú po aplikovaní efektu hrdze pripomínať kovy.
Techniku transferu môžeme využiť aj pri scrapbookingu a aj pri prenose obrázka na drevo.
A čo vy milé dámy, skúsili ste si to už doma?
Budeme radi, keď nám napíšete ako sa vám darilo a prípadne pošlete nejaké foto.
Na pobedňajšom kurze si žienky vyrobili prekrásne škatuľky v podobe knihy. Na farbenie použili farby soft paint, takzvané kriedové, ktoré dokážu vytvárať efekt vintage. Sú dosť podobné akrylovým farbám, ale zanechávajú matný povrch, ktorý sa dá ešte šmirgľovať a patinovať.
Na vnútro krabičky použili vlnitú lepenku.
Nemohla som si odpustiť nafotiť aspoň zopár týchto prepychových skvostov, hoci už previazaných špagátom a pripravených na transport domov.
No povedzte nie je to krása?
Máme za sebou ďalšiu tvorivú sobotu a najbližšie vás pozývame na kurz s Alenkou, na ktorom si vytvoríme zase niečo neobyčajne krásne – vianočné pohľadnice.
Jana
Pridaj komentár