5. mája 2018 sme zorganizovali prvý kurz zameraný na techniku decoupage. Do Slovenskej Ľupče sme pozvali lektorku Beatu Wośkoviak z Poľska. Na počudovanie sme nepotrebovali ani tlmočníka, lebo Beata po slovensky rozumie veľmi dobre. Pochádza totiž zo Skoczówa, mestečka, ktoré je vzdialené len 16 km od hraníc s Českou republikou. Sem–tam sme sa zasmiali na výrazoch, ktoré u nás v slovenčine znamenajú úplne niečo iné, ale o to to bolo zábavnejšie.
Jej kurz bol pre nás veľmi prínosný, čo sa týka nových techník a použitia rôznych materiálov, a tak sme ju poprosili, aby k nám zavítala znova. Hoci jej diár je preplnený a ako lektorka má pochodených veľa krajín, vyšla nám maximálne v ústrety a zarezervovala si pre nás už najbližší voľný termín 29. septembra.
Položili sme je aj niekoľko otázok, aby sme sa dozvedeli o nej niečo viac.
Ako a kedy si sa dostala ku scrapbookingu a decoupage?
Pred 13 rokmi som videla v Taliansku ručne vyrobené práce technikou decoupage, ktoré boli na veľmi vysokej úrovni, a tak som sa začala zaujímať, ako by som si aj ja mohla urobiť niečo také….
Neskôr sme produkty pre techniku decoupage zaradili aj do nášho obchodu, ktorý máme s manželom. Pôvodne sme totiž ponúkali len sortiment pre školy a papiernictvá…
So scrapbookingom som sa „zoznámila” v Anglicku pred 10 rokmi, keď sme sa s kamarátkou zúčastnili na školeniach „Master Class” pod vedením amerických inštruktorov.
Kde všade okrem Poľska si robila kreatívne kurzy?
V taliansku, Anglicku, Maďarsku, Nemecku, Španielsku, Chorvátsku a v Južnej Afrike.
S akými firmami, ktoré vyrábajú materiál pre scrapbooking a decoupage, spolupracuješ?
Stamperia, Pentacolor, Decomania, Monica Allegro, Bovelacci, Fiskars, Prima, Foamiran.
K čomu si inklinovala ako dieťa? Mala si predstavu, čo budeš robiť v dospelosti?
Chcela som byť lekárka :).
Už na základnej škole som maľovala. Vyhrávala som rôzne súťaže so zameraním na ručnú prácu, či už maľovanie, šitie, alebo iné techniky,… ale vtedy som si nemyslela, že by to mohla byť moja profesia.
Čím si sa zaoberala predtým, než si sa začala venovať decoupage technike a scrapbookingu?
Pracovala som ako špeciálna pedagogička. Potom sme si s manželom založili spoločnú firmu – veľkoobchod s kancelárskymi a školskými potrebami, ktorý sme neskôr rozšírili aj o umelecký tovar.
Páčilo sa ti u nás v Slovenskej Ľupči na kurze? Dajú sa v niečom porovnať poľské a slovenské ženy podľa tvojich postrehov z kurzov?
„…u vás na Slovensku sa ženy nedržia striktne predlohy
a vkladajú do tvorby svoju vlastnú kreativitu a nápady,
čo ma milo prekvapilo.“
Som veľmi príjemne prekvapená, ba až zaskočená vašou otvorenosťou a samostatnosťou v práci. Ste veľmi odvážne v tvorení a pritom veľmi spontánne a veselé.
Aj v Poľsku sú ženy na kurzoch veľmi kreatívne, ale sú perfekcionistky a viac ich zaujíma konečný výsledok školenia, lebo chcú mať najkrajšiu prácu. Cieľom kurzu je krok po kroku postupne ukázať vytvorenie konečného diela, ale u Vás na Slovensku sa ženy nedržia striktne predlohy a vkladajú do tvorby svoju vlastnú kreativitu a nápady, čo ma milo prekvapilo.
Je vo vašej domácnosti pochopenie pre tvoje cestovanie po kurzoch?
Áno, môj manžel ma veľmi podporuje. A deti? Mám štyri dcéry, ktoré sa s tým vyrovnali a vlastne sú už dospelé.
Aké plány máš do budúcnosti?
Učiť sa a zdokonaľovať v maľovaní.
Čo je tvojím životným krédom?
Úprimnosť a byť sama sebou.
Beate ďakujeme, že si našla čas na zodpovedanie našich otázok a tešíme sa na ďalší kurz s ňou už v septembri.
Pridaj komentár