Počuli ste už o zápisníku Midori? Na prvý pohľad som tento zápisník vnímala ako šalátový miš-maš papierov lacno previazaný gumičkou. Jednoducho nič, čo by ma oslovilo, aby som sa pustila do jeho výroby.
Po sobotňajšom kurze som už v nedeľu pobehala obchody, aby som zohnala gumičky a mohla si vytvoriť zápisník Midori. A tu je výsledok.
No môj názor sa po kurze s Beatou Wośkowiak radikálne zmenil.
Tento zápisník je totálna topka. Vďaka tejto vecičke si môžem prakticky preorganizovať celý spôsob zapisovania poznámok. Mať so sebou v jednom obale vždy to, čo potrebujem a nepotrebné zápisky vyhodiť bez toho, aby tým utrpel obal.
Beata Wośkowiak – lektorka z Poľska
Midori sa prezentuje ako cestovateľský zápisník, no využiť sa dá aj v každodennom pracovnom živote. Na internete som našla rôzne prevedenia ochranných obalov. Napríklad z kože, zo scrapbookových papierov potiahnutých plastickou fóliou i z maliarskeho plátna.
Na kurze s Beatou sme sa naučili vytvoriť si obal zápisníka technikou dekupáže.
Ako podklad sme použili stone papier od stamperie, na ktorý sme prilepili ryžový papier a to pomocou mix media glue.
Poziciovanie a natieranie stone papiera lepidlom mix media glue od Stamperie.
Znie to možno zložito, ale výroba obalu týmto spôsobom je veľmi jednoduchá a efektná. Za chvíľku je hotový obal, ktorý je jedinečný a vytvorený podľa vlastného vkusu. Kombináciou stone papiera, ryžového papiera a mix media glue nám vznikne niečo také, čo pružnosťou pripomína plast.
Stone papier svojim názvom vytvára dojem, že ide o niečo, čo imituje kameň. Ale nie je to tak. Je to papier, ktorý má v sebe vlastnosti látky či kože, takže dá sa z neho šit, ale môžeme ho aj oprať. Ak sa nám niečo nepodarí, môžeme to z neho umyť. Natretý s mix media glue je nezničiteľný, ale popri tom nie je problém z neho rezať.
Tí, ktorí radi maľujú či kreslia, nepotrebujú ani len ryžový papier a vystačia si aj s akrylovými farbami a štetcom. Na vytvorenie ornamentov sa dajú použiť šablóny, cez ktoré farbu natupujeme štetcom.
Na plastické zvýraznenie ornamentov sme použili pastu s glitrami, ktorú sme naniesli špachtľou opäť cez šablónu.
Spôsob zagumičkovania vnútorných papierov je jednoduchý a maximálne praktický. Naraz môžeme do jedného obalu pridať niekoľko zošitov, alebo voľných strán.
Takto by mala pružiť gumička, cez ktorú sa pretiahnu listy papiera.
A takto vyzerá zápisník, do ktorého som vložila listy z troch rôznych zošitov.
Z Midori som nadšená, stávam sa jeho používateľkou. Zápisníky s tvrdými doskami a s presným počtom strán odteraz už nemajú šancu.
Použitím troch spomínaných produktov (stone papiera, ryžového papiera a mix media glue) si môžeme vytvoriť množstvo praktických vecí: obaly na doklady, peňaženky, kabelky, peračníky, ochranné obaly na tablet, mobil,….
Som veľmi rada, že som bola na kurze Beaty Wośkowiak. Naučila som sa niečo, čo ma nadchlo a má pre mňa praktický význam hodnoty ďaleko presahujúcej hodnotu kurzu.
Neviem, kedy by som sa sama pustila do vyskúšania si stone papiera.
Aj na druhom kurze s Beatou pri výrobe hodín „Alchýmia času“ sme sa mohli zoznámiť s novými postupmi, s novými preparátmi, ktoré umožňujú také efekty, ktoré ešte pred pár rokmi nebolo také jednoduché dosiahnuť.
Na hodiny sa použil papier Alchemy od Stamperie.
Voskovanie papiera voskom od Pentartu. Tento vosk nááádherne vonia.
Dnes sa dajú použiť preparáty, ktoré dosiahnu krajšie efekty než tomu bolo donedávna.
Použitie pasty (Heavy body paste od Stamperie) a prášku na vytvorenie poloblúku, ktorý bude plasticky vystupovať.
Hrdzavý efekt s použitím farieb a púdru.
Prilepenie koliesok z drevených výrezov a zasypanie 3D guličkami.
Použitie inkového spreju na prifarbenie guličiek.
Antikovanie. Použitie antikovacích farieb na dosiahnutie starožitnej patiny.
Krásne hodiny a napravo osvedčenie o absolvovaní kurzu.
Beata odovzdáva osvedčenia o absolvovaní kurzu.
No a tu sme sa odfotili aj s hodinami pred fontánkou v areáli, kde usporiadávame kurzy.
Pozrite si našu tvorivú atmosféru aj na videu: https://youtu.be/DHhWFADCanE
Z kurzu s Beatou sme si odniesli množstvo impulzov k vytvoreniu nových vecí na základe nových postupov, ktoré sme si na kurze vyskúšali.
Boli sme unesené ukážkami jej ďalších prác a preto by sme ju radi opäť pozvali na vedenie kurzu do Slovenskej Ľupče. Úplne famózne vyzdobená je táto drevená škatuľka v podobe knihy, či obrazy.
Beatin diár je však na najbližšie mesiace beznádejne plný. Tak dúfame, že sa s ňou stretneme na kurze aspoň v novemberi a vytvoríme si niečo, na čo sa nám bude dobre pozerať z gauča pri vianočnom stromčeku.
Nadšenie z tvorenia vám všetkým praje
Jana
Pridaj komentár